نویسنده: روابط عمومی 0 100 تاریخ انتشار : 26 شهریور 1398

آخرین مقصد سفر یکروزه به گلستان؛

دیدار معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با نماینده ولی فقیه در استان گلستان

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در آخرین مقصد از سفر استانی خود به گلستان با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه گرگان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری گلستان، دکتر سورنا ستاری در این دیدار بیان داشت: با هدف کاهش روند خام‌فروشی محصولات داخلی، از ابتدای مهرماه تعرفه صادرات مواد خام معدنی ۲۵ درصد بیشتر می‌شود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: عرضه نفت تولید داخل به صورت خام به نقطه ضعفی برای کشور تبدیل شده و دشمنان به ویژه ایالات متحده آمریکا با تمرکز بر روی آن، تحریم های مالی و اقتصادی را به ایران تحمیل می کند.

وی ادامه داد : برای تحقق توسعه همه جانبه اقتصادی در کشور راهکاری جز پرهیز از خام فروشی فرا بخشی نداریم و در علم اقتصاد نوین هم خام فروشی یک نقطه ضعف اساسی محسوب می شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود : خوشبختانه با  حمایت از بخش های توسعه و تحقیق در بخش پالایشگاهی کشور و تکیه و اعتماد به جوانان و محققان داخلی، به خودکفایی مطلوبی در این بخش رسیده و توانایی ایجاد ارزش افزوده مناسب برای محصولات این حوزه را محقق کردیم .

دکتر ستاری ادامه داد : خوداتکایی در ایجاد انواع محصولات پالایشگاهی دست آمریکا را از هرگونه تحریم در این بخش بسته و تحریم حوزه محصولات پالایشگاهی را بی معنا و عبث کرده است.

ستاری همچنین به نقش آفرینی عملی شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود : شرکت های کوچکی که سرمایه گذاری معمول در محیطی محدود و سازگار با محیط زیست دارند در آمد زایی مناسبی را برای فعالان این بخش ایجاد کرده اند.

 

نماینده ولی فقیه در گلستان نیز در این دیدار گفت: صنعت می‌تواند موتور محرک اقتصاد و توسعه استان باشد و لازم است زمینه ایجاد صنایع مرتبط با ظرفیت ها در این استان فراهم شود.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی افزود : یکی دیگر از ظرفیت های گلستان بخش کشاورزی است اما کشاورزی استان سنتی بوده و به تجهیزات مدرن که بتواند ارزش افزوده حاصل از فعالیت های زراعی و باغی را بیشتر کند مجهز نیست.